بهترین تشک رو با این ویژگی‌ها انتخاب کن!

راهنمای خرید بهترین تشک

5 راهنمایی ویژه و مهم‌ترین نکات برای خريد بهترین تشک 

با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد بهتر است برای خرید بهترین تشک عجله کنید!

چند وقت پیش برای تخت خوابتان تشک خریدید؟ به 10 سال می‌رسد؟ 10 سال یعنی 3650 شب!

ما در طول شب 40 مرتبه تکان می‌خوریم و در طول 10 سال، 150 هزار مرتبه روی بالش و تشکمان جابه‌جا می‌شویم. این حرکات فیزیکی سبب سایش و فرسودگی تشکمان می‌شوند.

پس از 10 سال، 25 درصد از کیفیت بهترین تشک‌ها و عالی‌ترین مارک‌ها کاسته می‌شود و این میزان درباره تشک‌های باکیفیت پایین‌تر 75 تا 100 درصد است. آمار نشان داده درصد زیادی از کسانی که تشک می‌خرند، از خرید خود ناراضی‌اند.

وقتی تشک شما نامرغوب باشد به دنبال خود ناراحتی‌های کمر، ستون فقرات و ناراحتی‌های خواب را به همراه می‌آورد. پس بهتر است برای سلامت خود مقداری هزینه کنید و بهترین تشک را انتخاب کنید.

کی باید تشک را عوض کنیم(حتی اگر بهترین تشک را داریم)؟

• اگر روی تشکتان فرورفتگی یا برجستگی می‌بینید، نشانه سایش مواد داخل تشک است.
• کف دو دستتان را روی تشک بگذارید و فشار دهید. آیا کف دستتان فرو می‌رود؟ در یک تشک سالم،‌ مواد داخلی در برابر فشار دست شما مقاوم‌اند و فرو نمی‌روند.
• روی تشک دراز بکشید. آیا این احساس را دارید که داخل تشک فرو می‌روید؟مراقب باشید یک تشک فرسوده می‌تواند به ماهیچه‌های کمر و ستون فقرات شما آسیب‌های جبران‌ناپذیری بزند.
• کنار تخت بنشینید. آیا وقتی بلند می‌شوید، ‌تشک حالت اولیه خود را پیدا می‌کند یا فرو رفته می‌شود؟ هرگونه علامت سایش به معنی نامناسب بودن تشک شماست و برای جلوگیری از بروز ناراحتی‌های جسمانی لازم است هرچه زودتر آن را عوض کنید.
چگونه تشک خوبی انتخاب کنیم؟

کیفیت خواب شما به کیفیت تشک و بالش شما وابسته است. بهترین تشک، تشکی است که سبب آرام شدن بدن شما و شل شدن عضلات‌تان شود و در عین حال، ستون فقرات شما روی آن احساس راحتی کند. عقاید و ایده‌های متفاوتی در مورد بهترین تشک وجود دارد. این بار قصد داریم درست و غلط بودن این عقاید را با هم بررسی کنیم:

1) آیا تشک سفت بهتر از تشک نرم است؟

بله. تشک سفت بهتر است و به شما کمک می‌کند تا خواب بهتری داشته باشید و در عین حال دچار کمردرد نشوید اما توجه داشته باشید هرگز تشک خیلی سفت نخرید به‌خصوص اگر عادت دارید به پهلو بخوابید. پس بهترین تشک لزوماً سفت‌ترین تشک نیست!

2) اگر به لاتکس حساسیت دارید، آیا هیچ‌وقت نمی‌توانید تشکی از این جنس بخرید؟

اصلاً لاتکس در داخل تشک به کار رفته و ارتباط مستقیم با پوست شما ندارد. روی هیچ تشکی نوشته نشده است ابتدا یک شب روی آن بخوابید. اگر اثری از آلرژی به لاتکس مشاهده کردید تشک خود را عوض کنید! با این حال اگر گمان می‌کنید ممکن است دچار آلرژی شود، بهتر است تشکی از جنس لاتکس نخرید.

3) آیا هر 10 سال یک بار باید تشک و کفی تخت را عوض کرد؟

پاسخ به این سوال مثبت است. بهتر است که هر دو را با هم عوض کنید. کفی که 10 سال عمر داشته باشد مطمئنا استحکام خود را از دست داده است. حتی بهترین تشک هم به مرور زمان کیفیت خود را از دست می‌دهد.

4) آیا هنگام خرید باید تشک را امتحان کرد؟

قطعا بله. حتما باید روی تشک خوابید. بهترین تشک خودش را همان ابتدا به شما نشان می‌دهد! در صورتی که حس می‌کنید گردنتان داخل تشک فرو می‌رود، تشک سفت‌تری را انتخاب کنید. سر و گردن روی تشک باید وقتی به پهلو می‌خوابید، کاملاً صاف بماند.

5) آیا برای تخت دو نفره می‌توان از دو تشک یک نفره استفاده کرد؟

خیر. تشکی که انتخاب می‌کنید باید با وزن و قد شما هماهنگی داشته باشد. (20 سانتی‌متر بلندتر از قد) برای تخت‌های دو نفره تنها در صورتی باید دو تشک گرفت که وزن افراد تفاوت فاحشی با هم داشته باشد. برعکس توصیه می‌شود همواره برای تخت‌های دو نفره از کفی‌های یک نفره استفاده شود. پس بهترین تشک برای تخت دو نفره همیشه تشک دو نفره نیست.

 

راهنمای خرید بهترین تشک

بررسی و مشاوره در خصوص نگهداری از تشک:

• هرچند وقت یک بار تشکتان را سروته و پشت و رو کنید تا تمامی فشار روی یک نقطه نباشد و تشک‌تان پیش از موقع فرسوده نشود.
• هرگز تشک را تا نکنید زیرا ساختار سلولی آن شکسته شده و سبب فرسایش زودهنگام آن می‌شود.
• تشک را مستقیم روی محلی که هوا از زیر آن رد و بدل نمی‌شود، قرار ندهید.
• روی تشکتان حتما ملافه‌ای پهن کنید تا از کثیف و لک‌دار شدن آن جلوگیری کند. همچنین ملحفه جلوی سایش پارچه روی تشک را خواهد گرفت و عمر تشک شما بیشتر خواهد شد.

چه موقع نیاز به یک تشک جدید دارم؟

برخی از نشانه‌هایی که خبر از لزوم تهیه یک تشک جدید می‌دهند، به شرح زیر می‌باشند (بهترین تشک رو انتخاب کن) :
• وقتی از خواب بیدار می‌شوید درد خفیفی را در کمر خود احساس می‌کنید و تصور می‌کنید که از نظر فیزیکی به اندازه کافی استراحت نکرده‌اید.
• در خانه فامیل و دوستان و یا اتاق‌های هتل خیلی بهتر و راحتتر از خانه خود می‌خوابید.
• تشک شما دچار سائیدگی و پارگی‌های قابل رویت است.
• فرو رفتگی و برآمدگی‌های ناخوشایندی در تشکتان ایجاد شده.

اگر دنبال خواب راحتید بهترین تشک را بخرید!

پیش از اینکه به فروشگاه بروید و مشغول خرید بشوید، ابتدا باید بدانید که نیاز شما در زمان خواب چیست. یک لحظه صبر کنید و در مورد شیوه زندگی خود فکر کنید؛ موقعیت بدن خود را بسنحید؛ در چه وضعیتی احساس راحتی می‌کنید؟

بعد به فضایی که در اختیار دارید فکر کنید. اگر متاهل هستید حتماً با همسرتان بهترین تشک را انتخاب کنید. این مهم است که تشکی را خریداری کنید که هم نیازهای شما را برآورده سازد و هم همسرتان در آن احساس راحتی و آرامش داشته باشد.

راحتی با تشک سفت باور درست یا غلط؟

دوره آن وقتی که می‌گفتند تشک حتماً باید سفت باشد به سر آمده. تحقیقات گویای این مطلب هستند که تشک‌های معمولی نسبت به تشک‌های سفت توانایی بیشتری در مهار کردن کمردرد دارند.

یک تشک خوب تکیه‌گاه مناسبی برای بدن – از سر تا پا – است و حالت ستون فقرات را در همان وضعیت ایستاده نگه می‌دارد.

در حین انتخاب بیشتر به وضعیت قرار گرفتن شانه، باسن، و کمر بر روی تشک دقت کنید چون در هنگام خواب بیشترین وزن بدن روی این نقاط می‌افتد. اگر نتوانید به راحتی وزنتان را به آن تکیه دهید، پس از مدتی دچار کمردرد می‌شوید. تا اینجا با برخی ویژگی‌های بهترین تشک برای خرید آشنا شدیم و در ادامه به دوام تشک می‌پردازیم.

دوام تشک چیست؟

کیفیت مواد به کار رفته مهم است. شاید برای خرید ستی که دارای کیفیت بهتری است مجبور به پرداخت هزینه بالاتری شوید، اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد. با این کار نه تنها مدت زمان بیشتری می‌توانید از آن استفاده کنید بلکه بدنتان نیز در آرامش کامل به سر می‌برد.

فضای مناسب برای تشک

اگر تشک خیلی کوچک باشد، آرامش و آزادی زمان خواب را از شما می‌گیرد. یک فرد سالم در حدود 60-40 مرتبه در طول شب غلت می‌خورد، بنابراین برای تجربه یک خواب راحت باید آزادی حرکتی داشته باشید.

جنس بهترین تشک‌ها برای یک انتخاب با خیال راحت

کدام بهترین است؟ فوم، هوا، آب، لاتکس؟

این چهار ماده در ساختن تشک کاربرد فراوانی دارند و در حال حاضر نمونه های فوم فروش خوبی دارند. در رتبه بعد تشک های هوا قرار می‌گیرند که میزان سفتی آنها را می‌توان با یک کنترل از راه دور که به پمپ هوا متصل است تنظیم نمود.

تشک‌های آبی نیز طرفداران خاص خودشان را دارند و استفاده از آنها شما را به یاد شب‌های فراموش نشدنی پیک نیک می‌اندازد.

آخرین مدل هم نمونه‌های لاتکس هستند که فرق آنچنانی با انواع تشک‌های فنری ندارند. به هر حال تا زمانیکه خودتان شخصاً آنها را امتحان نکنید، نمی‌توانید انتخاب درستی داشته باشید. نمی‌توان با اطمینان گفت کدام یک بهترین تشک است، این موضوع مقداری سلیقه‌ای است.

تشک‌های پشمی: امروزه انواع ضد حریق آنها هم موجود می‌باشند و مناسب استفاده در چهار فصل هستند.

نخ‌های آلی: همانند پشم سازگار با محیط زیست هستند با این تفاوت که بخودی خود قابلیت ضد حریق بودن را ندارند و تنها با افزودن مواد شیمیایی می‌توان این قابلیت را به آنها اضافه کرد.

اگر نسبت به مواد شیمیایی حساسیت دارید، پیش از خرید این نوع تشک‌ها باید با پزشک خود مشورت کنید.

لاتکس طبیعی: هسته اصلی تشک می‌تواند هم از فنر هم از فوم‌های انعطاف پذیر باشد. انتخاب بین این دو گزینه می‌بایست بر اساس راحتی و ترجیح شخصی صورت پذیرد؛

اما اگر قصد خرید یک تشک لاتکس با هسته فوم را دارید، بهتر است از فوم طبیعی استفاده کنید تا مواد پلی اورتان که دارای ترکیبات نفتی هستند در آن وجود نداشته باشند.

تشک سفت باشد یا نرم مسئله این است؟

من این سوال را با یک ارتوپد در میان گذاشتم و او پاسخ داد: تشک باید به اندازه‌ای سفت باشد که ستون مهره‌ها روی آن در “وضعیت عملکرد” (یعنی همان مقدار انحنایی که در حالت ایستاده در کمر وجود دارد) قرار بگیرد.

اگر تشک آنقدر سفت باشد که این انحنا به طور کامل از بین برود و یا آنقدر نرم باشد که کمر بیش از اندازه انحنا پیدا کند، فرد دچار کمردرد می‌شود. پس بهترین تشک از این نظر تشکی است که وضعیت ستون مهره‌ها را به حالت ایستاده نگه‌داری کند.

گارانتی

تقریباً هر مشکلی که شامل گارانتی بشود و براساس استفاده ناصحیح مصرف کننده ایجاد نشود. در همان یک ماه اول خودش را نشان می‌دهد. با انتخاب بهترین تشک دیگر نگران تمام شدن گارانتی نباشید.

مشاوره نکاتی پیرامون مراقبت و نگهداری صحیح از تشک (حتی بهترین تشک!) :

• اجازه ندهید بچه ها از آن به جای تشک آکروبات بازی استفاده کنند.
• هر 6 ماه یکبار آنرا این رو و آنرو کرده و سر و ته نمایید.
• هر 3 ماه یکبار هم از عرض و هم از طول ضربه های آرامی را به قسمت های مختلف آن وارد کنید.

 

پایان، امیدوارم از این مطلب لذت برده باشید!

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.